Prace.rovnou.cz

Jak si říct o zvýšení platu

Z mé zkušenosti vyplývá následující:

  • je potřeba pohrozit odchodem z firmy. Nic jiného nefunguje.

Jestli se chcete handrkovat o nějaké tisíce a pětistovky a složitě zdůvodňovat, proč si to zasloužíte, a pak se dozvídat, jak to nejde, tak prosím. Užijte si to.

Obsah: Proč je nutné naznačit odchod - Hledání argumentů - Vyjednávací schůzka - Změny pozic - Zvýšení po zkušebce - Pravidelné zvyšování platu - Přechod na živnosťák

Komix. Zaměstnanec: chtěl bych požádat o zvýšení platu. Manažer: a co uděláte, když plat nezvýšíme. Z: Hm... tak asi neudlěám nic. M: Hm... ... tak nic.

Proč je nutné naznačit odchod

Každý rozumný manažer, který si brání svůj rozpočet, se bude zvyšování platu bránit a bude prostě počítat s tím, že zaměstnanec je ochoten pracovat za svůj současný plat. On totiž většinou ochotný pracovat je. Ovšem hrozba odchodu láme ledy, pokud je tedy dostatečně konkrétní.

Nejlepší je mít nalezené místo a absolvovaný pohovor u konkurenční firmy. Pak stačí přijít na schůzku za nadřízeným a říct "hele, Kláro, u Vodafonu mi dají čtyřicet, dej mi to samé. Jestli nedáš, tak určitě chápeš, že půjdu raději tam." No a ta Klára to pak fakt chápe.

Někdy nadřízení zvyšovat plat prostě nemohou. Třeba jsou zmražené platy (v době tak zvané krize obzvlášť běžná věc) nebo nemají svůj rozpočet. Pak je otázka, jestli za nimi vůbec má cenu chodit s požadavky na zvyšování platu. Ale asi má, protože je potřeba, aby nadřízený o požadavku věděl. Potom, až platy rozmrznou, navrhne zvýšení nejdříve těm, kteří si stěžovali už dříve.

Ve chvíli, kdy hrozíte odchodem z firmy, musíte být skutečně odhodláni odejít. Běda tomu, kdo planě vyhrožuje! Kdo vyhrožuje, ale pak neodejde, i když mu plat zvýšen není, odvaří se dlouho do budoucna. Také běda tomu, kdo má nadřízeného magora, který každý pokus o vyjednáván pochopí jako útok proti němu.

Kdo si věří, může dát výpověď, i když nic nalezeného nemá. Jakmile je totiž výpověď na papíře, přesvědčí to šéfa, že jde fakt do tuhého a že se musí snažit. A při podávání výpovědi můžete říct, že během výpovědní lhůty výpověď vezmete zpět, pokud zvednou plat. Mají dva měsíce na rozmyšlenou. Tahle strategie je trochu riskantnější než bývala. Dříve totiž mohl jít na pracák i ten, kdo sám podal výpověď. To od roku 2011 nejde, takže je potřeba fakt zkusit projít pár pohovorů jinde.

Kdy začít shánět jinou lepší práci

Ihned po nástupu. Kdo pomýšlí na platový postup nebo aspoň nějakou kariéru, musí mít přehled v oboru, i kdyby se mu v současné práci líbilo. Je sice fajn mít 20 tisíc ve své současné firmě, ale je dobře možné, že bych v jiné firmě dostal 40.

Hledání argumentů

Jestliže nechcete firmu opustit, pak můžete požadovat zvýšení pouze symbolické. Já třeba z pozice nadřízeného na takové symbolické požadavky reaguju jenom symbolicky. A většinou za symbolické zvýšení o tisícovku požaduju úpravu náplně práce, aby se do ní třeba něco přidalo. Pokud tedy požadujete symbolické zvýšení platu, pak je dobré nadřízenému vyjít vstříc a připravit si seznam věcí, které už nyní děláte nad standard své náplně práce. Pak se totiž dá tak trochu pohrozit, že tyhle věci dělat přestanete, pokud nebudete mít plat zvýšený.

Dá se to i otočit a zvolit strategii: "Hele Franto, jsem tady na pozici lektora, ale dělám navíc agendu recepční a acount managera. Rád bych dělal jenom toho lektora, tak prosím na tu pozici recepční někoho přijmi." No a Franta, jestli mu to pálí, nebude přijímat novou recepční, nýbrž za požadavkem rozšifruje pokus o zvýšení platu. Plat zvýší a rozšíří náplň práce. A jestli mu to nepálí, tak mi jako lektorovi aspoň ubude povinností.

Vyjednávací schůzka

Patří k dobrému vychování, že se o platu vyjednává na uzavřeném setkání. Pokud chcete požádat o zvýšení platu, nemělo by se to odehrávat někde v kuchyňce při tlachání s kolegy.

  • požádejte nadřízeného o schůzku
  • mailem nebo osobně,
  • případně mu tu schůzku rovnou naplánujte do kalendáře do určité zasedačky, prostě jak je u vás zvykem.

Příklad osobního vyvolání schůzky: "Pavle, chtěl bych se s tebou soukromě potkat ohledně mé práce. Bude to na pět minut, měl bys někdy čas?" No a Pavel se může zeptat, o co konkrétně jde nebo jestli to může počkat. Na to odpovídám, že bych se chtěl pobavit tak nějak obecně. Počkat to pár dnů může, ale je to "pro nás pro oba důležité".

Prostě je důležité zajistit si podmínky, kdy budete mít plné soustředění nadřízeného. Je to slušnost i vůči němu. To lze dobře zařídit jenom na dopředu domluvené schůzce.

Ujistěte se, že budete mluvit se správným člověkem. Musí to být váš formální nadřízený, který má pravomoc ten plat zvýšit, ne nějaký vedoucí pracovní skupinky nebo šéf jiného oddělení. Dotyčný by měl znát výši vašeho platu. Také není dobré hierarchii přeskakovat, a jít o úroveň výš, to se dělá až v nouzi.

Jak to na schůzce říct

Rovnou na začátku schůzky, jakmile jste pohodlně usazeni a nadřízený se soustředí, je potřeba říct něco jako:

"Chtěl jsem se s tebou (s vámi) sejít, protože tě (vás) chci požádat o zvýšení platu. Můj současný plat je XX tisíc, moje představa je YY tisíc měsíčně."

No a pak už si musíte poradit a argumentovat podle zde popsaných rad.

Případně, pokud máte nalezenou jinou práci, dodat:

"Ve firmě ABC mě chtějí přijmout a nabídli mi YY. Považuji za férové dát ti (vám) možnost tu nabídku vyrovnat."

Změny pozic

Nejlepší způsob, jak si skokově zvýšit plat, je dosáhnout na jinou pozici.

V mnoha firmách bývají interní výběrová řízení, která je dobré sledovat.

Někdy je ale přecházení uvnitř firmy byrokraticky blokováno. Slyšel jsem třeba o České pojišťovně, že v ní je potřeba podat výpověď na jednom místě a oficiálně se přihlásit na jiné místo. Takhle se tam prý dělá kariéra, což je pozoruhodné. Ale nevím, jestli je to pravda, osobně bych si ovšem tipnul, že jo. Znám to i z jiných firem: jsou zmražené platy, takže se nesmí zvyšovat. Ale nabírají se noví zaměstnanci a těm se podle situace na trhu musejí nabízet vyšší platy, než mají zapracovaní pracovníci, kterým není možno zvýšit plat. Hm. Tak to chodí v korporacích.

Taky se můžete znovu hlásit do firmy, ze které jste odešli. Třeba se jim bude stýskat a rádi zaplatí více peněz. Chce to ale nechat je vyměknout, aby se jim opravdu stýskalo. Je to náramná legrace.

Zvýšení po zkušebce

Pokud jste si na pohovoru při vyjednávání platu domluvili, že po zkušebce se plat zvedne, je potřeba na tom trvat. Dělá se takové běžné kouzlo, že zaměstnavatel po konci zkušebky na svůj slib zapomene. Pak je potřeba vyvolat setkání a slušně o zvýšení požádat.

Konec zkušebky je mimochodem velmi zajímavý moment pro žádost o zvýšení platu. To je totiž chvíle, kdy se ještě každá ze stran může rozhodnout, že pracovní poměr ještě dnes ukončí.

Občas se mi stane, že mám podřízeného, kterému končí zkušebka. Má dojednané zvýšení, ale já mu přidat nechci. Pak mu prostě říkám, že se mi nechce mu zvedat plat, protože mě nepřesvědčil. A on může jenom kývnout, nebo se rozhodnout, že skončí. Já s tím musím počítat, takže jsem opatrný. Ale on musí být taky opatrný.

Vždycky je ale dobré to zkusit a na zvýšení se prostě zeptat. Byrokracie v mnoha firmách je naladěna velmi zvláštně, takže někteří manažeři rádi po zkušebce plat zvyšují, protože vědí, že později na to nebudou mít právo, tak chtějí aspoň mít spokojené zaměstnance. Ale zase v jiných firmách to může být jinak.

Pravidelné zvyšování platu

A zase jiné firmy jsou nastavené jinak. Běžná praxe je tam zvyšování platů jednou ročně na základě nějakých měřitelných ukazatelů. Třeba ve Vodafone se těm ukazatelům říká KPI a zaměstnanec je zná předem. Udělá se meeting a tam se prostě probírá, jak zaměstnanec KPI plnil, a potom se rozhodne. Je to docela férové. A je dobré, že je to jednou ročně, protože pak jsou zaměstnanci celkem v klidu a nestresují se nejistotou o tom, kdy bude vhodná příležitost o zvýšení platu požádat. Prostě vědí, že na ně dojde.

Přechod na živnosťák

Kvůli úspoře nákladů a daní se může vyplatit část práce (nebo celou) pro zaměstnavatele dělat na živnosťák. Je potřeba se s ním domluvit.

V podstatě přechod na živnosťák při zachování stejné práce švarcsystém, který je sice nelegální, ale v praxi se nedá postihovat. Velké firmy takovéhle dohody o přechodu na živnosťák dělají nerady (právě kvůli nelegálnosti švarcsystému), ale malá firma bývá v pohodě. (Švarcsystém probírám podrobněji na stránce o podnikání.)

Domluví se to většinou tak, že zaměstnanec bude nadále fakturovat firmě tolik, kolik činí jeho superhrubá mzda. Firmě je to jedno, protože pro ni je to nula od nuly. Zaměstnanec si ale nemůže odečíst náklady, kdežto živnostník může, a tak mu vyjdou menší daně (přibližně poloviční, když uplatňuje výdaje paušálem). Takže se mu vlastně zvýší příjem. Proto o tom píšu na této stránce, která se zabývala zvyšováním platu.

Stránky prace.rovnou.cz píše a připravuje Dušan Janovský. Není tu žádná reklama, PR ani affil odkaz.

Líbí se vám tento web? Práskněte ho kamarádům na Facebooku, prosím. Ne, nebudu vám na to dělat tlačítko, koukejte se snažit sami. Děláte to pro své kamarády.