Prace.rovnou.cz

Problémy s životopisem

Tato stránka navazuje na text Jak napsat životopis. Měl jsem na něj hodně ohlasů a dotazů, potkal jsem pár lidí, kteří hledají práci a smolí životopis. Děsně se u toho trápili, a tak jsem z různých mailů nabral inspiraci na tohle pokračování.

Nemůžu se rozhoupat, abych to napsal

Tak si hezky stáhněte můj vzor životopisu ve Wordu a přepište to podle sebe. Uložte pod svým jménem a bude hotovo.

Jsem po škole a nikde jsem nepracoval

Tak napište do kapitoly pracovních zkušeností tohle: "bez pracovních zkušeností".

Když budete mlžit a psát tam nějaké brigády a vydávat je za seriózní práci, tak to při pohovoru stějně praskne.

Brigády, praxe a stáže se píšou samostatně, buďto do chlívku "vzdělání", nebo do pracovních zkušeností, pod to "bez pracovních zkušeností".

Jsem na prácáku

Tak to tam napište. Třeba:

Od dubna 2010 doposud: nezaměstaný, registrovaný na úřadě práce.

Už dlouho jsem bez práce, co tam mám napsat?

Moje zkušenosti říkají, že každý nezaměstnaný ve skutečnosti něco ve volném čase dělá. Čte knížky, hlídá děti, chodí na výlety, na ryby, píše blog, pěstuje mrkev, chová psy nebo prostě něco. Pokud zrovna nesedí u televize nebo u piva (což je oboje katastrofa), tak se ta činnost ve volném čase dá využít i v životopisu. Doporučuju tu činnost ve volném čase nějak zformulovat a vrazit do pracovních zkušeností. Třeba:

  • "cestování" (chodí na výlety)
  • "soukromé studium" (čte knížky)
  • "publicistika" (píše blog)
  • "soukromé zemědělství" (pěstuje mrkev)
  • "chovatelství" (chová kočky)

A tak podobně. Když na to potom při pohovoru dojde řeč, tak to aspoň nevypadá, že se uchazeč úplně fláká. Prostě něco zkusil dělat, ale neuživí ho to. To se přece stává.

Životopis je moc dlouhý

Pokud životopis zabírá tři a více stran, je prostě potřeba ho zestručnit. Zaměstnavatel se stejně dívá hlavně na to, co byla poslední práce. Takže škrtat od zadu: zájmy pryč (nebo zestručnit), staré práce pryč, smazat brigády při studiu, smazat nedokončené školy a kurzy, smazat tlachy o zálibách.

Kdo má životopis dlouhý, ten se stejně vystavuje tomu, že si jeho životopis pak nikdo nepřečte.

Příliš častá změna velmi různých profesí

To je v pohodě. Jestli to ale bije do očí, tak přeházejte pořadí uvedených profesí tak, aby byly u sebe ty, které spolu souvisejí. A aby nahoře byly ty, ve kterých chcete pokračovat.

Tohle se řeší také motivačním dopisem, ve kterém musíte zdůraznit, co chcete dělat.

Nízké nebo nedokončené vzdělání

Podle mého názoru je lepší uvést i nedokončenou školu, pokud trvala víc než pár měsíců. Obecně se nízká kvalifikace řeší tak, že se do chlívku vzdělání nasekají nějaké kurzy, aby to tam nevypadalo moc prázdně.

Jasně, na některé pozice je požadováno vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání. Doporučuju to ignorovat a hlásit se i na pozice, na které formální vzdělání nemám. Pokud to bude hodně žhavý flek, na který se hlásí hodně lidí, tak budu mít asi smůlu, ale jestli to bude běžná pozice, tak na tu je šanci i s nedostatečným formálním vzděláním. Vždyť na to stejně všichni kašlou, protože je to formalita.

Kromě pozic ve státní správě, tam se na formální vzdělání kašlat nesmí.

Chci uvést informaci, ale nevím, jak ji nadepsat

No tak co třeba titulek "Další informace". Nebo se to dá hodit do zájmů. Nebo -- a to je úplně nejlepší -- není potřeba údaje nadepisovat nijak a prostě je do životopisu napsat někam dolů na nový řádek.

Neumím pracovní zkušenosti formulovat do vět

  • stačí odrážky bez sloves

Co když je životopis špatně napsaný?

Pošlete ho kamarádovi, ať se na to mrkne.

Lepší špatný životopis než žádný. Já třeba nesnáším takové ty postříbřené načančané euroživotopisy plné pozitivních slov. Bych blil, občas. Napište to radši normálně, jak vám zobák narostl.

To nevadí, že to nebude supr čupr. Ten personalista stejně potřebuje jednu jedinou informaci: co jste doteď dělali nebo studovali. To z normálního textu pozná stejně dobře jako ze vznešené euro-formulované tabulky.

Mám jenom blbou fotku

Blbá fotka, taky fotka. Nevadí, že tam nejste v kravatě. Když už v životopisu chcete mít fotku, tak ta má jediný účel:

  • aby vás bylo poznat
  • a aby když ten životopis uvidí někdo po pohovoru, aby si rychleji uvědomil, čí to je.

Takže žádné stylizované kraviny nebo vznešené manažerské fotky, na kterých beztak vypadají všichni kravaťáci k nerozpoznání stejně.

Mám na životopis šablonu, ale jsou tam kolonky, které neumím vyplnit

Pak je potřeba ty kolonky smazat.

Ne, nebojte, nebudou tam chybět. Proč by po vás měl někdo chtít informaci, kterou nevíte?

Chtěl bych vysvětlit, proč se hodím na nabízenou práci

Na to je motivační (aneb průvodní) dopis. Životopis by měl být na všechny pozice stejný, neutrální.

Naopak v motivačním dopisu se nemají opakovat údaje z životopisu, nebo jenom minimálně.

Mám do životopisu psát děti?

Klidně napište. Citlivější je tohle téma pro ženy. Ale děti nejsou vždycky nevýhoda. Kdo má totiž děti, tak je v práci stabilnější, protože se bojí odejít a váží si pravidelného příjmu. Kdo naopak děti nemá, je potenciálně méně spolehlivý a může snadno odejít. Mužům proto rozhodně doporučuju případné děti do životopisu uvést (buďto do základních údajů jako Stav: ženatý, 2 děti, nebo někam dolů do zájmů).

Jasně, u ženy s dvěma malými dětmi si každý uvědomí, že s nimi občas zůstane doma, když budou stonat. To je život. Stejně by na to přišla řeč.

Mám problém udělat životopis v angličtině

Hlavně si ho napřed napište česky. Skoro ve všech případech, kdy moji známí nebyli schopni napsat životopis anglicky, nebyl problém v tom, že by neuměli anglicky, ale že nevěděli, co tam psát.

Jakmile je životopis v češtině, tak ho stačí přeložit. Že neumíte přeložit některá slova? Nevadí, můžete přeložit jenom některá slova nebo smazat celou větu, aspoň to pak bude stručnější. Nebo o překlad můžete poprosit kamaráda (dceru, manželku, matku apod.) Pak je ale dobré si to přečíst a neznámá slova nastudovat, abyste na pohovoru pak neluštili vlastní životopis. To je pak mimochodem pro protistranu náramná švanda.

Nechtějí životopis, ale CV nebo Curriculum Vitae

To je to samé jako životopis. Mezi "životopisem", "strukturovaným životopisem", "CV" a "Curiculum Vitae" není v českém prostředí žádný rozdíl.

Rozlišuje se to jenom v Americe nebo v akademické sféře. Tam je CV dlouhý podrobný několikastránkový dokument, popisující zejména vědecké práce a dosažené "úspěchy", kdežto strukturované CV je zestručněný bodový životopis na jednu dvě stránky. Čeští personalisté v komerčních firmách ten rozdíl sami neznají a vyžadují vždy bodový strukturovaný životopis (jsou líní číst), i když napíšou, že chtějí Curriculum Vitae.

Reference

V některých zemích je zvykem dávat do životopisu kontakty na osoby, které mohou poskytnout o uchazeči referenci. Obvykle se jedná o bývalé nadřízené, kolegy nebo vyučující ve škole. Osobně se domnívám, že v našich podmínkách není vypisování referencí nutnost a dokonce si troufám tvrdit, že si málokdo všimne, pokud v životopisu reference chybí. Proto v mých vzorech životopisu reference nemám.

Primárním účelem by mělo být to, že zaměstnavatel, pokud o pozvání nebo přijetí uchazeče váhá, může tomu člověku zavolat a na uchazeče se vyptat. V praxi se nic takového neděje, protože každý personalista počítá s tím, že uslyší jenom a pouze pochvaly. Takže je zbytečné tam volat. Spíš to může fungovat jako signál, že uchazeč vůbec má někoho, s kým dříve pracoval.

Jestliže si chcete do životopisu referenční osobu dát, měli byste se s dotyčnou osobou napřed domluvit, že jí to nevadí. Nevadí to nikomu, je to pro každého svým způsobem čest, ale je slušnost se zeptat předem. Pak stačí do životopisu napsat jméno, pozici, firmu a kontaktní údaje. nějak takhle:

Reference
Jan Novák, Hlavní administrátor, Úžasná firma Plzeň a.s., tel. 132456789, email novak@example.cz

Stránky prace.rovnou.cz píše a připravuje Dušan Janovský. Není tu žádná reklama, PR ani affil odkaz.

Líbí se vám tento web? Práskněte ho kamarádům na Facebooku, prosím. Ne, nebudu vám na to dělat tlačítko, koukejte se snažit sami. Děláte to pro své kamarády.