Prace.rovnou.cz

Reakce ředitele úřadu práce

Pan Jiří Hrdlička, ředitel Úřadu práce v Jihlavě, reagoval na můj článek k čemu je dobrý úřad práce. Kopíruju ho sem v plném znění, protože si to zaslouží:

Vážený pane redaktore,

zaujal mě Váš článek „ K čemu je úřad práce“, který je neuvěřitelně tendenčně pojat. Opravdu patří k folklóru naší žurnalistiky vyslechnout si jednu stranu a hodit veškerou špínu na tu druhou? To jak se Vám podařilo popsat činnost více než 8 tis. úředníků na úřadech práce, dle Vás „pracáků“, je bezbřehé znevážení práce těchto lidí a stejně tak znevážení obrovských sociálních, finančních a osobních problémů velké skupiny nezaměstnaných. Musím Vás ujistit, že povídačky mezi lidmi, nejsou tou pravou základnou pro takové články i názory.

Úřady práce mají tu smůlu, že se nezabývají pouze nezaměstnanými, ale jsou nuceny hrát významnou represivní roli. Tj. vyřadit nezaměstnané za nespolupráci, za pouhé braní peněz, za to, že se nechtějí rekvalifikovat, účastnit se veřejně prospěšných prací ve své obci či městě. Je tudíž zřejmé, že tato skupina lidí (není tak malá!), nebude chválit.

Jinou skupinou jsou různí zaměstnavatelé, kteří odmítají dodržovat zákony, jsou tudíž „pracáky“ pokutovány. Ti nás kupodivu také nechválí.

Ale k jiné, důležitější informaci. Pracáky opravdu nejsou zřízeny proto, aby lidem hledali zaměstnání, a to z těchto důvodů:

  1. Státní správa nevytváří žádná pracovní místa a úředníci mohou pracovat pouze s těmi, které jim nahlásí hodní zaměstnavatelé. Přičemž velká část firem volná pracovní místa nehlásí, byť jim to ukládá zákon, hledají sami pomocí inzerátů nebo využívají služeb Agentur práce. To však pro zajímavé, administrativní pozice. Pokud shánějí dělníky, často za minimální mzdu, tak to se obracejí na ÚP.
  2. Jeden pracovník (zprostředkovatel) ÚP má na starosti více než 400 osob nezaměstnaných a celý úřad má k dispozici kolem 200 volných pracovních míst pro skupinu 5 200 uchazečů o zaměstnání. Umí si někdo představit, jak 20 uštvaných zprostředkovatelek hledá práci pro více než 5 tisíc lidí? To je technicky neproveditelné. Ve státech EU je obvyklé, že 1 poradce (zprostředkovatel) má na starosti 80 – 100 klientů. V ČR je to 400 – 600 klientů na 1 poradce!
  3. Hlavní rolí těchto úředníků je poskytnout maximální servis pro nezaměstnané, který však spočívá v předání veškerých informací o současném vývoji trhu práce v příslušném regionu, informací o možnostech získání potřebné kvalifikace, informací o dotacích pro začínající podnikatele, o tom, kde hledat práci, čeho se vyvarovat, jak nepodepsat špatnou pracovní smlouvu a mnoho dalších informací. Možná by nebylo špatné zaskočit na úřad práce a popovídat si s jeho zaměstnanci. Ani to nemusí být nutně ředitel!

Ale to vůbec neznamená, že Úřad práce nemá zájem někomu hledat práci!

Existuje i řada lidí, kteří nám děkovali za pomoc. Ale ti to většinou nevykřikují po hospodách, ani to nevykládají na potkání. Věřte mi, že i takových není málo a to je jediné naše zadostiučiní, které nikdo do novin nepíše. Práce úředníků na „pracáku“ vůbec není jednoduchá, vyžaduje velkou znalost zákonů, znalost specifického a složitého počítačového programu, velkou sociální odolnost a odolnost vůči tlaku, který je na ně vyvíjen. I Vy osobně jste přispěl hojnou měrou, ale bohužel spíše povrchními znalostmi a povídačkami.

Zvu Vás na návštěvu našeho Úřadu práce v Jihlavě a věřím, že i na zajímavou diskuzi.

S pozdravem

Ing. Jiří Hrdlička

ÚŘAD PRÁCE V JIHLAVĚ

ředitel

 

Panu Hrdličkovi jsem poděkoval, požádal o svolení jeho názor publikovat. Což tímto činím. Z dalšího mailu od pana Jiřího Hrdličky vyjímám následující citace:

... V poslední době jsem se již několikrát setkal se zkušeností, že skoro každý (politiky nevyjímaje) má pocit, že když slyšel něco o pracáku, tak tomu úplně rozumí.Trh práce je vědní disciplínou, o které bylo napsáno mnoho odborných knih a mnoho odborných pojednání.

...

5 měsíční podpora není žádný zázrak a rozumný člověk se 5 měsíců "nefláká", ale pokud má určitou odpovědnost ke své rodině nebo sama k sobě, tak si je vědom toho, že poté už není nic! Pouze sociální dávky, na které každý nedosáhne.

Pobírání podpory pouze po dobu 5 měsíců je specifikum ČR. Je to doba strašně krátká, neodpovídá odpracovaným letům jednotlivých lidí a v EU jsme bílou vránou. ČR je státem, kde se pobírá podpora po nejkratší dobu. Jinde v Evropě je to minimálně 12 měsíců až 3 roky (Dánsko). Nejrozumnější varianta je formou pojištění - pracoval jsi 1 rok, tak minimum. Pracoval jsi 30 let - budiž 2 - 3 roky. Bylo by to také vůči občanům slušné.

Jenom z těchto úryvků máte možnost vidět, že to je opravdu rozsáhlá problematika, které se odborně nikdo nevěnuje. I politici jsou v této oblast v zajetí předsudků a neznají skutečnou podstatu věci. Ale to je jiná kapitola :-)

...

Proč zaměstnavatelé nehlásí pracovní místa? Je pro to několik důvodů.

  1. V dnešní době je pracovních míst velmi málo a většina firem má svůj zásobník žadatelů včetně jejich životopisů.
  2. I zaměstnavatelé žijí v zajetí předsudků, že na pracácích jsou lidé, kteří nechtějí pracovat, nic neumějí, flákají se a jejich nejvěrnější kamarád je alkohol. Ano, jsou tací, ale většina našich klientů pracovat chce. Znám hodně smutných lidí, uplakaných žen, udivených mužů, kteří přišli o práci nikoliv vlastní vinou, ale proto, že firma byla špatně řízena nebo přímo vykradena. Všichni musí platit nájemné, nakupovat jídlo a ošacení, k tomu děti malé, studující, nepracující.Navíc hypotéky či jiné půjčky.  Opravdu to nejsou záviděníhodné situace...
  3. Dobře placené, administrativní pozice jsou hlášeny na úřady práce skoro výjimečně. Zaměstnavatelé obsazují tato místa raději svými známými, příbuznými nebo hledají zkušené, vzdělané lidi přes Agentury práce.
  4. Hlášená pracovní místa se většinou týkají dělnických profesí. A u těchto míst je mnohokrát nabízená mzda velmi nízká, sama práce těžká, fyzicky náročná, práce nekvalifikovaná, práce časově náročná (přesčasy). Někdy se nelze divit, že člověk takovou práci dělat nechce a potom zaměstnavatelé křičí, že nezaměstnaní jsou k ničemu, pracovat nechtějí a začnou hledat cizince ze zemí, kde i naše minimální mzda je úžasným výdělkem jako je Ukrajina, Bulharsko, Rumunsko, Vietnam aj. Ale pracovní povolení těmto cizincům úřady práce nedávají, respektují, že naši občané potřebují mít práci.

Je to spíše otázka dohody mezi zaměstnavateli a českými občany. Trochu lepší výplatu a problém s cizinci zmizí. A ti líní nezaměstnaní budou také rádi pracovat.

Jiří Hrdlička

Stránky prace.rovnou.cz píše a připravuje Dušan Janovský. Není tu žádná reklama, PR ani affil odkaz.

Líbí se vám tento web? Práskněte ho kamarádům na Facebooku, prosím. Ne, nebudu vám na to dělat tlačítko, koukejte se snažit sami. Děláte to pro své kamarády.