Prace.rovnou.cz

Kolik stojí zaměstnanec

Obsah: Mzdy a odvody - Načerno - Kdo ty poplatky platí - Další náklady na zaměstnance - Podpora z úřadu práce

Mzdy a odvody

Za pracovní sílu musí zaměstnavatel kromě mzdy odvádět bokem ještě celkem velké odvody na sociálku a zdravotní pojištění. Pracovníci obvykle o těchto odvodech nic nevědí. Je to přibližně 35 procent z platu navrch. Dohromady se to, co zaměstnavatel platí, označuje jako superhrubá mzda.

Platí tyhle vzorečky:

Superhrubá mzda = hrubá mzda + 35 % hrubé mzdy na sociálku a zdravotní

Čistá mzda = hrubá mzda - daně - nejrůznější nedůležité srážky

Takže příklad: pokud mám plat třeba 20 tisíc, tak za mě zaměstnavatel zaplatí celkem 27 tisíc Kč. 6 tisíc posílá sociálce, 1 tisíc na zdravotní pojištění. Z těch 20 tisíc hrubé mzdy se ještě platí zálohové daně (to posílá zaměstnavatel přímo na finančák), které jsou různě velké (záleží na dětech). Takže podle toho, jak má kdo velké daně, dostane na účet přibližně od 14 do 16 tisíc.

Takže vidíte, že z těch 27 tisíc skoro polovinu sežral stát.

Načerno

To je důvod, proč se vyplácí zaměstnávat Ukrajince načerno.

  • Ukrajinci se slíbí plat 15, maká za 15, 15 zaměstnavatel zaplatí a 15 Ukrajinec skutečně dostane. Férové. Pohoda.
  • Když Čech chce pracovat a dostat 15, musí zaměstnavatel zaplatit 27. Hm, to není pohoda. To je nefér.
  • Když Čech pracuje načerno (tedy na férovku, ale nelegálně), tak mu hrozí popotahování, pokud se na to přijde. Což si Čech nelajsne. Ukrajincovi hrozí maximálně vyhoštění, ale to mu hrozí stejně.
  • Navíc Čechovi se musí platit, i když práce zrovna není nebo když je to lempl a hází se marod.

Jak vidíte, za cenu jednoho Čecha lze zaměstnat dva Ukrajince. A i když Čech lempl není a marod se nehází, má smůlu a odchází na pracák.

Nemám vůbec nic proti Ukrajincům, v podstatě je mi jich líto, protože to jsou často velmi kvalifikovaní lidé, kteří tady musejí kopat kabely a šoupat zboží ve skladech, i když to jsou dirigenti nebo profesoři. Spíš se snažím ukázat, že máme překvapivě drahou sociální politiku, která ve svém důsledku vede k hořké nespravedlnosti, ačkoli jejím původním záměrem bylo nastolit solidaritu a spravedlnost.

Kdo ty poplatky platí

Je to stejné jako u pracovních agentur. Ačkoli se na první pohled zdá, že náklady nese zaměstnavatel, ve skutečnosti všechno hezky zaplatí pracovník. Ať už jsou to poplatky za pracovní agenturu, nebo neviditelné platby na sociální pojištění. Kdyby tyhle náklady nebyly, mohl by si totiž vyjednat mnohem větší plat.

Běžná představa, že zmíněné náklady ve skutečnosti nese firma, je chybná. Ona to tedy firma ve skutečnosti platí, ale právě kvůli těmto poplatkům nemůže zaměstnancům zvedat plat, protože za vyšší plat (a další poplatky) už by se nevyplatilo je zaměstnávat.

Ačkoli jsem na jiných stránkách tohoto webu personálky hanil, že jsou drahé, bylo by vlastně skvělé, kdyby sociálka chtěla jenom ty desetitisíce, co chce personálka. Sociálka totiž za jednoho zaměstnance chce ročně statisíce. A jemu se to samozřejmě odčítá z platu, i když o tom neví.

Další náklady na zaměstnance

Kromě výše zmíněných daní a poplatků musí firma zaplatit za zaměstnance další peníze na režii:

  • Náklady na pracovní místo vyplývají z ceny nájmu kanceláří, topení, elektřiny atd.
  • Každý další zaměstnanec stojí nějaký čas jeho manažera,
  • licence na software
  • pojištění, cestovní náklady,
  • školení
  • a tak dále.

No a když se to nasčítá, tak to vyjde taky na větší tisícovky měsíčně. I když část těchto nákladů patří do fixních nákladů firmy, opět platí, že se musejí firmě vyplácet. O tolik víc peněz musí zaměstnanec tedy firmě vydělat, aby ho přijala.

Kromě toho zaměstnavatel platí zaměstnance, i když zrovna nepracuje, konkrétně když má:

  • dovolenou
  • nemocenskou od 4. dne
  • a další ze zákonů povinné placené volno

Dovolená třeba dělá 7,7 % veškeré roční pracovní doby. Na jednu stranu je skvělé, že máme 4 týdny dovolené, ale na druhou stranu to nám všem zaměstnancům snižuje plat o 7,7 %.

Podpora z úřadu práce

Když zaměstnavatel vytvoří novou pracovní pozici, oznámí ji pracovnímu úřadu a přijme na ni někoho z evidovaných nezaměstnaných, dostává potom od úřadu práce podporu na část jeho platu. Výšku podpory detailně neznám, ale vyplácí se to hlavně firmám, které potřebují méně kvalifikované pracovníky, které je na úřadu práce možné najít.

Stránky prace.rovnou.cz píše a připravuje Dušan Janovský. Není tu žádná reklama, PR ani affil odkaz.

Líbí se vám tento web? Práskněte ho kamarádům na Facebooku, prosím. Ne, nebudu vám na to dělat tlačítko, koukejte se snažit sami. Děláte to pro své kamarády.