Prace.rovnou.cz

Euroživotopis

Tento text byl původně součástí stránky Jak napsat životopis, ale zasluhuje si vlastní stránku. Euroživotopis je formulář, který se dá vyplnit on-line, potom stáhnout k sobě a případně rozesílat.

Europass

Někteří lidé si tvoří životopis ve formátu Europass. Já to nedoporučuji, ale je to poslední dobou móda. On-line verze europassu je tady: http://europass.cedefop.europa.eu To je celý web, který se zabývá generováním životopisů v jednotném sešněrovaném byrokratickém euroformátu.

Výhody tvorby online ve formuláři:

  • je to relativně jednoduché, není třeba nic umět, stačí vyplnit 7 kroků formulářů
  • výstup v pdf, ve fordu, v XML nebo v HTML. Nejlepší je asi v pdf.

Pozor při tvorbě životopisu online:

  • Data se neukládají nikam na server. Je to prezentováno jako výhoda, ale spíš to přidává práci. Budete-li v psaní svého životopisu někdy pokračovat, budete potřebovat údaje uložené v XML nebo PDF formátu. Po vytvoření se tedy životopis musí uložit do XML nebo PDF formátu. Ten se potom při dalších úpravách může načíst a upravovat.
  • Kroky formuláře se posouvají nenápadnými šipkami vlevo dole.
  • Je toho relativně hodně na vyplňování. Vynechávejte položky, jinak se upíšete. Když něco nevíte, vykašlete se na to.
  • Nezavírejte prohlížeč! (Pokud nevíte, co je prohlížeč, tak prostě neklikejte na křížek internetu.)

Nová jazyková verze (např. anglická) se tvoří relativně snadno přepnutím jazyka na angličtinu a přepsáním zbylých položek do angličtiny. Některé se přeloží samy.

Je to ukecané a nepřehledné

Na celém životopisu europass je vidět, že se pokouší všechno zavřít do nějakých kolonek. Když si zkusíte europass vyplnit, budete se divit, kolik různých zbytečných políček tam vlastně vyplňujete. "Obor činnosti či odvětví" každého zaměstnavatele. "Název a typ organizace, která poskytla vzdělání, odbornou přípravu či školení". No děs, přičemž takových vyplňovaček je tam spousta. Platí na to jednoduché pravidlo:

  • Co není nezbytně nutné vyplnit, prostě nevyplňujte. Potom v tom euroživotopisu nebudete mít balast.

Byrokraté milují tyhle zbytečné kolonky. Mají při jejich vyplňování a čtení pocit, že svět konečně dává smysl a že nyní informace zapadají do vyššího řádu vesmíru, který se tím konečně stává relační databází. Sice vůbec nevědí, proč to tam všechno je, ale určitě to tam kvůli něčemu je, protože Bůh to tak chce. Takže to vyplňují a výsledný životopis je pak velmi nepřehledný. Zato je krásný, s čárou uprostřed, malým nepatkovým písmem a vyvolává dojem "harmonie".

Za hlavní nevýhodu euroživotopisu považuji špatně strukturované údaje o minulých zaměstnáních. Ten, kdo navrhoval šablonu toho dokumentu, prostě nedomyslel, že by to chtělo nějaké zvýraznění, co k čemu patří. Když se mi do ruky dostane vyplněný euroživotopis, tak mám vždycky velký problém rozpoznat, kde končí jedno zaměstnání a začíná jiné.

Životopis europass off-line

Kromě vyplňování online se dá stáhnout šablona europassu ve wordu. Pak se to dá vyplnit off-line. Je to docela pro masochisty, ale jestli si chcete vyplňovat a mazat, tak si stáhněte šablonu životopisu europasu ve Wordu a zkuste s ní bojovat. Ještě k tomu patří "instrukce", ale to jsou naprosto zoufalé plky. Například v nich doporučují na smazání nepotřebných buněk tabulky použít příkaz Smazat. To je za prvé krásně zbytečná rada (koho by to napadlo?) a za druhé to nefunguje, protože ve Wordu se příkazem smazat buňky tabulky odstranit nedají. Vyplňování euroživotopisu off-line ve Wordu je kvůli tomu docela porod, protože vyžaduje relativně pokročilou znalost práce s Wordem.

Ještě jednou odkaz

http://europass.cedefop.europa.eu

Tolik k euroživotopisu. Obecné rady k životopisu jsou na samostatné stránce.

Stránky prace.rovnou.cz píše a připravuje Dušan Janovský. Není tu žádná reklama, PR ani affil odkaz.

Líbí se vám tento web? Práskněte ho kamarádům na Facebooku, prosím. Ne, nebudu vám na to dělat tlačítko, koukejte se snažit sami. Děláte to pro své kamarády.